VELKÁ RADOST Z MALÉHO KOUSKU DŘEVA v Ostravě

Podrobnosti

  • Sobota | 14. 1. 2023
  • 09:00

Vonět k dřevu, hladit dřevo, naslouchat dřevu a z hrubého dělat jemnější…
Darujte tento zážitkový kurz Vašim blízkým nebo sami sobě. Rádi Vám zašleme elektronický dárkový poukaz. Pokud o něj máte zájem, dejte nám do přihlášky vědět, pro koho bude.

DATUM A ČAS:
pátek 13. ledna od 16:30 do 20:30 hodin
sobota 14. ledna od 9 do 19 hodin
neděle 15. ledna od 9 do 19 hodin

PŘIHLÁŠKY NA E-SHOPU: www.rezbarske-kurzy.cz v odstavci VYBERTE SI TERMÍN A MÍSTO KONÁNÍ KURZU, rolovací okénko VARIANTY

MÍSTO:
FAJNA DILNA – Vítkovická 3366, Ostrava
DOTAZY u lektora Marka Vodičky: marek@rezbarske-kurzy.cz, tel.: 608 355 071
Veškeré nářadí dostanou účastníci kurzu zapůjčené. Polotovar Vám připraví lektor, takže si kromě radosti z práce rukama nemusíte brát lautr nic. Na místě bude možné koupit si řezbářské nožíky, drobnější dláta, brousky a kousky dřeva pro další, samostatné tvoření.
Podívejte se na VIDEO, které na kurzu v Brně natočil Matej Forman:
https://www.youtube.com/watch?v=O3zqcCHUttE
FOTKY Z MINULÉHO KURZU V OSTRAVĚ NAJDETE ZDE:
https://www.facebook.com/events/341652539728389/?active_tab=discussion

CO SE NAUČÍTE? S JAKÝM NÁŘADÍM BUDEME PRACOVAT?
Vyřezávat budeme jeden z těch výrobků, který si vyberete: misku na chlebíček, na ovoce, polévku nebo na jinou mňamku. Trampové si takovou misku budou rádi brát na cesty. Pokud nechcete vyrábět misku, můžete si po domluvě s lektorem vybrat: tác, lžíci, hračku pro děti, sošku nebo reliéf anděla, autíčko, rytířský meč, ozdobný reliéf na zeď, šperk, prstýnek nebo přijít s jiným vlastním projektem. Zkušenější řezbáři mohou pracovat na loutce nebo sošce. Darováním kurzu můžete potěšit Vaše přátele.
Pracovat budeme s jednoduchým nářadím: dláty, paličkou, rašplí, pilníkem, sekyrkou, pořízem, pilkou a řezbářským nožíkem, a to převážně s měkkým, lipovým dřevem. Ti odvážnější mohou zkusit tvrdší dřeviny: ořech, třešeň, břízu, jasan nebo jilm.
Ukážeme si možnosti broušení nástrojů. Dozvíte se leccos o různých dřevinách, vyzkoušíte si, jak různě se řezbají, jak je rozeznávat a až zažijete, jaká je bříza, jaký je jasan a proč je vám bližší to či ono, možná se dozvíte něco nového taky o sobě. Nebo začnete přemýšlet, z jakého dřeva si nechat vyrobit rodinný stůl, postel, kuchyň a tak dál…

KOMU JE KURZ URČEN?
Kurz je vhodný jak pro úplné začátečníky, tak pro ty, kteří už mají s vyřezáváním zkušenost. Přijít mohou dospělí a děti od 12 let. Mladší děti mohou přijít pouze v doprovodu rodičů. Pokud jdou rodiče pouze jako doprovod, platí jen za dítě, tedy 1200 Kč za celodenní kurz.
Velkou část účastníků tvoří Ajťáci nebo lidé pracující na počítači, ve věku od 25 do 40 let. Tvořivá práce se dřevem je přitahuje, protože konečně za sebou vidí hmatatelný výsledek: alespoň to tak tvrdí. Další početnou skupinu tvoří partnerské páry nebo rodiče s dětmi. Přicházejí také ti, kteří už dlouho chtěli vyřezávat, ale nevědí, jak na to, nebo sice mají dlátka a nožíky, ale netuší, jak s nimi pracovat nebo jak je nabrousit.

O ČEM SI MŮŽEME POVÍDAT, CO SE DOZVÍTE ANEB LÍNÁ HUBA, HOLÉ NEŠTĚSTÍ
Mezi řečí, třeba u oběda, Vám mohu vyprávět o tom, jak jsme se ženou a kamarády stavěli náš slamáček, o všeličems kolem dřeva: jak dlouho zraje, aby se z něj dalo vyřezávat a nepopraskalo, kde ho sháním, jaká dlátka jsou vhodná a proč nekupovat sady anebo o tom, proč je pro mne důležité žít v komunitě a jak mi dřevo zachránilo život během studií na Akademii sociálního umění Tabor: www.akademietabor.cz

PS:
Jedná se sice o jednodenní kurz, ale pokud se chcete do dřeva ponořit více, můžete přijít jak v sobotu, tak v neděli, nebo v pátek a v sobotu.
LEKTOR: Marek Vodička, www.drevene-kliky.czwww.rezbarske-kurzy.cz
Lektoru Markovi Vodičkovi je 46 let. Je tátou dvou synů a čtyřleté Laury, živí se uměleckou truhlařinou. Po vystudování češtiny a němčiny studoval denní studium Akademie sociálního umění Tabor v Praze (www.akademietabor.cz) a tři roky působil jako třídní učitel na základní waldorfské škole. Pravidelně lektoruje kurzy práce se dřevem pro děti, rodiče s dětmi, nebo pro učitele a učitelky v mateřských i základních školách. V práci se dřevem se zaměřuje na výrobu dřevěných klik a přírodního nábytku. Do Pravého domácího časopisu přispívá psaním článků o oslavách svátků v roce, které prožívá jak se svou malou, tak s velkou rodinou ve společenství v Nové Vsi nad Popelkou (okres Semily), kde Vodičkovi žijí ve slaměno-hliněném domku s přírodní zahradou: .
http://www.drevene-kliky.cz/content/14-nas-slamacek
Dokument Jak to chodí u Vodičků z cyklu ČT2 Náš venkov: https://www.ceskatelevize.cz/…/420235100041004-jak-to
Sama doma, vyřezáváme s dětmi: https://www.ceskatelevize.cz/…/1148…/420236100171013/

REFERENCE:
Na tento kurz vedou cesty lidí, kteří se, obklopeni plastem a slepenými třískami, chtějí pro jednou dotknout dřeva. Práce se dřevem voní. Práci se dřevem cítíte po celém těle. A po jejím skončení budete vědět, o čem byl váš dnešní den.
Marek bere dřevo a stromy s velkým respektem a znalostmi a to do kurzu vkládá. Díky němu to není jen o samotném výrobku, ale o celé práci s dřevem a pocitu z ní. Na kurzu mě naučil vnímat dřevo všemi smysly.
Marek mi sdělil všechno, co jsem potřeboval, abych si vyrobil svou vysněnou misku. Držet ji na konci v rukou pro mě byl nádherný zážitek. Také mi velice seděl Markův přístup a pohled na práci s dřevem. Vedle konečného výrobku jsem si tak odnesl i zamyšlení o sobě samém.
Jakub Podlaha

Kurz byl pro mě obrovský zážitek a vhled do sebe spíš než technický návod na dřevořezbu. Umožnil mi poznat, že můžu něco krásného vytvořit a jak moc mě to baví! Úžasné pro mě bylo účastnit se této skupinové práce, kdy všichni tvořili své vlastní dílo a zároveň společně utvářeli velmi příjemnou spolupracující atmosféru.
Lenka Inderková

Nutná registrace viz tlačítko “Registrovat” výše